Software rozložení a zajištění nákladu na silničním vozidle


Nárůst množství a hodnoty přepravovaného zboží, jeho tvarové, rozměrové a hmotnostní skladby v rámci silniční nákladní přepravy, zvyšuje tlak na správné rozložení a zajištění nákladu na vozidle.

Nesprávně rozložený nebo zajištěný náklad představuje významný stupeň rizika z hlediska bezpečnosti přepravovaného nákladu a řidiče, vzniku dopravních nehod způsobených pádem nákladu z vozidla nebo omezením jízdných vlastností vozidla. Navíc je správné rozložení a zajištění nákladu předmětem kontroly dopravní policie.

Pro zjednodušení práce v oblasti rozložení a zajištění nákladu na vozidle přichází Zkušení laboratoř EXCOLO na trh s novým, velmi užitečným typem softzware s názvem TRUCLOAD.


Software tvoří dvě samostatné části :

 • TRUCK LOAD 1 : výpočet počtu upínacích při zajištění nákladu přivázáním
 • TRUCK LOAD 2 : návrh rozložení nákladu z hlediska zatížení náprav ( výpočet zatížení náprav )

 • a) TRUCK LOAD 1 : výpočet počtu upínacích při zajištění nákladu přivázáním  Program umožňuje velice jednoduchým způsobem určit počet upínacích pásů nutných k zajištění nákladu přivázáním.
  K výpočtu postačí pouze údaje o rozměrech ložné plochy, rozměrech a hmotnosti nákladu a údaje o předepínací síle použitého vázacího prostředku ( není-li tento údaj znám postačí zadat pouze délku ramene ráčky upínacího pásu ). Dále viz. demoverze.  Závěrečný modul výpočtu počtu upínacích nutných k zajištění nákladu přivázáním

  b) TRUCK LOAD 2 : návrh rozložení nákladu z hlediska zatížení náprav ( výpočet zatížení náprav )

  Tato část programu umožňuje uživateli zjistit přesnou polohu nákladu při které je dodrženo předepsané zatížení náprav. Pro určení této polohy musí být zadány údaje o nákladu ( tj. rozměry a hmotnost a dále základní technické parametry vozidla ( dle technického průkazu ). Polohu nákladu
  je možno v programu upravovat tak, aby vyhověla požadavku zatížení náprav. Dodržení zatížení náprav je definováno polohou společného těžiště, která musí být uvnitř zátěžové křivky.  Závěrečný modul zjištění správné polohy náklady z hlediska zatížení náprav ( vedle tohoto údaje je možno vytisknou ještě závěrečný protokol )  Stáhnout program TruckloadDemo verze programu Truckload 1.7.2.6 (velikost souboru 6,3MB).